Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

6 lat po tragedii na jeziorach

2013-08-22 11:01:15 (ost. akt: 2013-08-22 12:31:20)

Autor zdjęcia: JPWczoraj (środa - red.) minęło 6 lata od dnia, kiedy biały szkwał spustoszył jeziora na Mazurach. 21 sierpnia 2007 roku zginęło 12 osób, najwięcej w Jeziorze Mikołajskim. Co roku w rocznicę tragicznych wydarzeń na plaży miejskiej w Mikołajkach odbywa się akcja edukacyjna.

Wczoraj, w 6 rocznicę tragedii, który wydarzyła się na mazurskich jeziorach odbyła się w Mikołajkach akcja edukacyjna. Nie zabrakło pokazów ratownictwa wodnego i nauki udzielania pierwszej pomocy. Policjanci przeprowadzili Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie.


- Co roku organizujemy to wydarzenie - mówi Jarosław Puszko, dyrektor Centrum Kultury "Kłobuk" w Mikołajkach, współorganizator akcji. - Chcemy uczyć ludzi, jak bezpiecznie korzystać z naszych jezior i co zrobić w przypadku zagrożenia życia.Przypomnijmy. Początek dnia 21 sierpnia 2007 roku nie zapowiadał tragedii. W powietrzu jednak czuć było nadchodzącą burzę. Od rana było bardzo parno i duszno. W okolicach godziny 14 na niebie pojawiły się czarne chmury. 
- Wiedzieliśmy, że coś się szykuje - mówi jeden ze świadków. - Zrobiło się duszno, niebo zaciągnęło szarymi chmurami. Nad Śniardwami chmury były wręcz czarne, a tam było przecież mnóstwo żaglówek. Zerwał się potężny wiatr i spadł tak ulewny deszcz, że nie było nic widać.
O 14.27 pojawiło się pierwsze zgłoszenie o wywrotce na jeziorze Roś. Potem telefon WOPR nie przestawał dzwonić...


Szkwał trwał godzinę, najsilniejszy atak - kilkadziesiąt minut. Mimo sprawnej akcji ratunkowej woda zabrała 12 ofiar. Nagły, wiejący z siłą 12 stopni w skali Beauforta wiatr wywoływał wysokie na trzy metry fale, a te wywracały kajaki i żaglówki. W sumie podczas nawałnicy ratownicy wyciągnęli z wody 87 osób.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages