Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Kolejna przystań dla wodniaków powstanie w Mikołajkach

2014-02-28 09:44:24 (ost. akt: 2014-02-28 09:48:04)
Koszt budowy sieci ekomarin na Warmii i Mazurach to 39 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 22,5 mln zł. Kolejna ekomarina powstanie w Tałtach

Koszt budowy sieci ekomarin na Warmii i Mazurach to 39 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 22,5 mln zł. Kolejna ekomarina powstanie w Tałtach

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Nad jeziorem Tałty powstanie ekomarina. Obiekt z myślą o żeglarzach zlokalizowany będzie na terenie Klubu Sportowego Baza Mrągowo, a jego budowa ma zakończyć się najpóźniej wiosną 2015 roku.

Budowa sieci ekologicznych marin na Warmii i Mazurach to jeden z kluczowych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Żeglarze i wodniacy, po zawinięciu do ekomariny, mają możliwość zrzucenia nieczystości z jachtów i łódek w sposób ekologiczny.
Unijny projekt zakładał początkowo budowę 11 ekomarin. Ponieważ pozostały niewykorzystane pieniądze, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpisuje konkursy dla kolejnych zainteresowanych budową takich przystani. Do tej pory zbudowano 9 przystani, a kolejne dwie nad jeziorem Bełdany właśnie powstają.
Fundusz, mając do dyspozycji niewykorzystane unijne dotacje, przeprowadził już jeden konkurs w 2013 roku. Wybrano w nim Klub Sportowy Baza Mrągowo, który będzie budować przystań nad jeziorem Tałty. Inwestycja ma zakończyć się najpóźniej wiosną 2015 roku. Teraz, gdy pozostały jeszcze 4,4 mln zł unijnego dofinansowania, Fundusz chce rozpisać kolejny konkurs dla zainteresowanych budową marin.
Małe przystanie żeglarskie powstały na Pojezierzu Iławskim i nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Żeglarze mogą z nich skorzystać nad jeziorem Ewingi w gminie Zalewo; dwie mariny są nad jeziorem Jeziorak w gminie Iława. Przystanie są również nad jeziorem Roś, nad jeziorem Mikołajskim, Czosem, Ryńskim, Niegocinem i nad Kanałem Węgorzewskim.
Wszystkie ekomariny są wyposażone w instalacje do odbioru nieczystości z jachtów i motorówek. Poza tym żeglarze i motorowodniacy mogą korzystać z natrysków, toalet, pralni i zmywalni naczyń, z których ścieki zamiast do jezior, trafiają do lokalnych oczyszczalni ścieków.
Z unijnych pieniędzy pochodzących z tego projektu korzystają też policjanci. Otrzymali oni pięć łodzi hybrydowych do sprawdzania, co się dzieje z odpadami i ściekami na szlakach wodnych. Policyjne jednostki stacjonują w portach w Piszu, Węgorzewie, Iławie, Giżycku i Mikołajkach. Łodzie są m.in. wyposażone w kamery termowizyjne, a także zapory do pochłaniania i zatrzymywania wycieków i rozlewów. Koszt budowy sieci ekomarin na Warmii i Mazurach to 39 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 22,5 mln zł.

Tylko ciekawe informacje:Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zztop #1341941 | 89.229.*.* 5 mar 2014 22:53

  ekomarina powstanie jak Kurta i Alicki pomysłu nie storpedują. Przecież inwestorem jest Baza Mrągowo, a oni robią wszystko, aby zaszkodzić klubowi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. w.j-n. #1337864 | 37.30.*.* 28 lut 2014 20:33

  Mikołajki nie mają nic wspólnego z "Mini-Ekomariną Tałty" powstającą w Ośrodku Szkoleniowym "Baza Tałty" we wsi Tałty. Zapraszam po informację. Rzetelne tym razem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. w.j-n. #1337861 | 37.30.*.* 28 lut 2014 20:33

  Mikołajki nie mają nic wspólnego z "Mini-Ekomariną Tałty" powstającą w Ośrodku Szkoleniowym "Baza Tałty" we wsi Tałty. Zapraszam po informację. Rzetelne tym razem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pływający #1337352 | 88.156.*.* 28 lut 2014 11:12

  Baza Mrągowo ma swoją przystań we wsi Tałty nad jeziorem o tej samej nazwie,leżącej pięć kilometrów od Mikołajek.Podpis pod zdjęciem jest prawidłowy ale tytuł artykułu już nie!Mikołajki to nie to samo co Tałty!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages