Konrad Żółtowski brązowym medalistą MŚ!

2015-02-23 11:19:46(ost. akt: 2015-02-23 11:22:48)
Konrad Żółtowski z MKŻ Mikołajki zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Świata

Na zakończonych na Litwie Mistrzostwach Świata Juniorów w bojerach, zawodnik MKŻ Mikołajki Konrad Żółtowski wywalczył brązowy medal.
Konrad Żółtowski powtórzył sukces sprzed roku, kiedy podczas MŚ juniorów Estonii także zdobył brązowy medal. Kolejny „krążek” zapewnił sobie przede wszystkim dzięki bardzo dobrym „lataniu” drugiego dnia regat, kiedy trzykrotnie mijał linię mety jako drugi. W ostatnim wyścigu był czwarty. Po pierwszym dniu mistrzostw Konrad zajmował 12. miejsce.
- Otarłem się o srebro, ale napinacz żagla po bomie się rozleciał i musiałem tek lecieć przez 1,5 kółka (w ostatnim wyścigu) – relacjonował Konrad Żółtowski.
Pierwsze dwa miejsca zajęli zawodnicy z Estonii. Tytuł mistrzowski trafił do fantastycznie radzącego sobie na Litwie Kevina Grassa. Srebro zdobył Johannes Puusepp. W mistrzostwach wzięło udział 23 juniorów z kilku krajów.
Równolegle na tym samym akwenie o medale mistrzostw świata rywalizowali najmłodsi żeglarze lodowi w kategorii „Ice_Optimist”. Tutaj także dominowali Estończycy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca na podium: 1. Keith Luur, 2. Melvin Aasav, 3. Sten-Markus Andresson.
Jedyny zawodnik MKŻ Mikołajki (aktualny mistrz Polski) Mateusz Michalak mistrzostwa ukończył na dziesiątym miejscu. Najlepszy z Polaków Filip Graczyk (SSW MOS Iława) zajął czwarte miejsce. W tej kategorii na starcie stanęło czterdziestu siedmiu zawodników z kilku krajów.
Wielu młodych zawodników nie radziło sobie z dość wymagającymi warunkami, jakie panowały podczas mistrzostw. Dochodziło do wielu uszkodzeń sprzętu, co przekładało się na osiągnięte wyniki.
- Wiatr silny, a do tego tor szybki i bardzo nierówny z wieloma naturalnymi hopkami, powodował częste odrywanie się płóz od lodu, i w efekcie czego widzieliśmy dużo korkociągów na baksztagach i dolnym znaku – relacjonował po pierwszym dniu mistrzostw Robert Graczyk, zawodnik MKŻ Mikołajki. - Wielu zawodników nie radziło sobie w takich ciężkich warunkach .Warunki były bardzo wymagające. Estończycy jak na razie bezwzględnie najszybsi w obu konkurencjach. Widocznie zbyt mało czasu poświęcamy naszym juniorom. Mamy sporo do nadrobienia.
W najbliższy weekend zaplanowano kolejne regaty bojerowe, które odbędą się najprawdopodobniej na jednym z mazurskich akwenów. Seniorzy i „Ice-Optimist” rywalizować będą w Memoriale Henryka Aniołkowskiego i Józefa Nowickiego, a juniorzy powalczą w mistrzostwach Polski.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.