Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Wyciek gazu na stacji benzynowej przy DK16

2015-09-07 12:20:02 (ost. akt: 2015-09-07 14:27:14)

Autor zdjęcia: Dariusz Reszka

Pracownicy stacji benzynowej w Mikołajkach zauważyli przed północą, że doszło do wycieku. Gaz LPG wydobywał się z uszkodzonego manometru. Uszczelnianie zajęło strażakom całą noc. W akcji pomagał pluton ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Olsztyna. Ruch na drodze krajowej numer 16 na trasie Mrągowo-Orzysz był utrudniony.

Wozy strażackie blokowały jeden pas ruchu na trasie z Mrągowa do Orzysza niemal do godz. 6 rano. Na stacji benzynowej w Mikołajkach przy krajowej szesnastce doszło do rozszczelnienia podziemnego zbiornika z gazem. — Manometr, czyli urządzenie wskazujące ciśnienie gazu w zbiorniku, z niewiadomych przyczyn informował o nieszczelności. Nieprawidłowość zauważyli pracownicy stacji benzynowej i zadzwonili po pomoc — relacjonuje Mieczysław Bors, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie.

Gaz LPG wydobywał się z uszkodzonego manometru. Zadaniem strażaków było uszczelnienie urządzenia, zabezpieczenie terenu wokół stacji, wyznaczenie przy pomocy sprzętu pomiarowego bezpiecznej strefy i zapewnienie bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom. — Podziemny zbiornik otoczony był w tym przypadku murem osłonowym, więc nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. Oczywiście, opary gazu mogły się zapalić, gdyby pojawiła się iskra, ale trudno mówić o zagrożeniu wybuchem. Strażacy z Mikołajek i Mrągowa, którzy przyjechali jako pierwsi na miejsce, próbowali uszczelnić manometr specjalnymi taśmami, ale potrzebna była interwencja Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Olsztynie. Ten zespół pracował nie tylko z taśmami, ale również pastami, które w zetknięciu z gazem utwardzają się i zaciskami, dzięki czemu udało się zabezpieczyć uszkodzony element manometru — wyjaśnia rzecznik straży.

Strażacy zostali na stacji benzynowej i zabezpieczali teren do przyjazdu cysterny z Białegostoku, do której miał zostać przepompowany gaz z nieszczelnego zbiornika. Na miejscu miał pojawić się również serwisant i wymienić uszkodzony manometr.

maszPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zyga #1810483 | 83.9.*.* 7 wrz 2015 19:18

  jak manometr może pokazywać wyciek - niedouczony redaktorek

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages