Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

„Jedz Warzywa i Owoce a Poczujesz Wielkie Moce!”

2016-04-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-06 15:59:30)

Autor zdjęcia: Mateusz Klimek

Jak żyć zdrowo i aktywnie? Co jeść, aby zawsze być pełnym energii? Na to pytanie znają odpowiedź uczniowie klasy V a Szkoły Podstawowej w Mikołajkach, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę”. Organizatorem programu jest Polska Inspekcja Sanitarna.

„Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.”

Pomysł dwudniowej formuły imprezy oraz zaproszenie wszystkich chętnych rodziców do współrealizacji wyszedł od nauczyciela Krzysztofa Huszczy. 30 marca zorganizowano zdrowy poczęstunek połączony z edukacją. Natomiast dzień później rozegrano zawody sportowe. Całe przedsięwzięcie odbyło się w Szkole Podstawowej w Mikołajkach, a odbiorcami byli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Przygotowania trwały około miesiąca. W tym czasie dzieci malowały plakaty promujące zdrowy styl odżywiania, postawiły „ściankę” informacyjną w szkole, gromadziły pomysły, co przygotować na poczęstunek. Wspólnie z rodzicami opracowały ulotkę informującą o dobroczynnym działaniu witamin i minerałów. Wspólnymi siłami powstały - nazwa nowo zawiązującej się społeczności Vita Chef Junior oraz logo. I zgodnie z duchem czasu profil na portalu społecznościowym Facebook.
Dzieci razem z rodzicami przygotowały również hasło, które promowało ich przedsięwzięcie „Jedz Warzywa i Owoce a Poczujesz Wielkie Moce!”

Pierwszego dnia na szkolnym korytarzu pojawił się bufet, wyposażony wyłącznie z zdrowe, jak najmniej przetworzone produkty. Dzięki pomysłowości dzieci uczestniczących w projekcie i przy wsparciu technicznym rodziców, bufet wypełniły m.in. koreczki i szaszłyki owocowe, słupki z chrupiących warzyw, soczyste sałatki, kiełki, warzywne tarty, soki ze świeżych owoców i warzyw. Wszyscy chrupali zdrowe przekąski z zachwytem i delektowali się sokami. Nawet sok z dużą zawartością szpinaku miał wzięcie wśród najmłodszych.
Podczas pierwszego dnia uczestnicy projektu ubrani w kolorowe koszulki z logo Vita Chef Junior i charakterystyczne czapki kucharskie, rozdawali ulotki informacyjne, zapraszając na swój profil na FB. Odbył się także konkurs, w którym ”śmiałkowie” mieli za zadanie odgadnąć nazwy składników w danym soku lub przecierze. Chętnych nie brakowało!

Drugi dzień wypełniony był zawodami rekreacyjnymi w hali sportowej z udziałem wszystkich dzieci z kl. V a wraz z rodzicami. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy rywalizowali ze sobą w przeróżnych konkurencjach. Walka była wyrównana z powodu diety zastosowanej dzień wcześniej, bo jak wiadomo - Jedz Warzywa i Owoce a Poczujesz Wielkie Moce!
Zmagania sportowe przez cały czas były zażarcie dopingowane przez publiczność z innych klas szkoły podstawowej. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od koordynatora pamiątkowe dyplomy.
Tematyka oraz formuła imprezy okazały się bardzo atrakcyjne dla odbiorców, w tym szczególnie dzieci i młodzieży. Okazuje się, że chętnie sięgają po zdrowe jedzenie, jeśli jest atrakcyjnie podane.

Anna Sobczyk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages