Wtorek, 20 sierpnia 2019. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Uroczystości konsekracji nowego biskupa kościoła ewangelickiego odbędą się w Mikołajkach

2018-02-14 19:27:55 (ost. akt: 2018-02-15 11:54:45)
Jedną z pasji nowego biskupa są trudne losy mieszkańców mazurskiej ziemi

Jedną z pasji nowego biskupa są trudne losy mieszkańców mazurskiej ziemi

Autor zdjęcia: PDK "Czerwony Tulipan"

Uroczystość konsekracji biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce odbędzie się 17 lutego o godz. 11.00 w kościele ewangelickim w Mikołajkach. W wydarzeniu weźmie udział wielu znakomitych gości.

Uroczystości przewodniczyć będzie bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce. Asystentami w czasie konsekracji będą dotychczasowy Biskup Diecezji Mazurskiej, ks. Bp Rudolf Bażanowski oraz ks. Bp Mindaugas Sabutius, biskup Litewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.
Na uroczystości obecni będą również: Arcybiskup Józef Górzyński oraz bp Jacek Jezierski.

Ks. Paweł Hause na zwierzchnika Diecezji Mazurskiej został wybrany podczas wyborczej sesji Synodu Diecezji Mazurskiej w listopadzie 2017 r. Jako biskup Diecezji Mazurskiej zastąpi na tym miejscu bp. Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 wikariusz w Zabrzu, 1994-1995 wikariusz w Ustroniu.

Od 1995 roku pełni służbę w największej mazurskiej parafii ewangelickiej w Kętrzynie. Od 1999 roku jako jej proboszcz. W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku członek komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989.

Jedną z jego pasji są trudne losy mieszkańców mazurskiej ziemi. Współpracuje z lokalnym samorządem i organizacjami pomocowymi, jest współtwórcą partnerstwa miast Kętrzyn i Wesel. Od prawie dwudziestu lat jest członkiem zarządu Stowarzyszenia dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego im. Arno Holza. Udziela się jako tłumacz i przewodnik. Z kolei jako kapelan ewangelickiego zakonu joannitów otacza opieką duszpasterską stacje pomocy socjalnej i wielu potrzebujących.
Autor książek „W służbie Bogu i Ojczyźnie” oraz “Ewangelicy w Kętrzynie”. Jego felietony ukazywały się przez kilka lat w lokalnej prasie, m.in. w „Gazecie Olsztyńskiej”. Stale publikuje również na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”.

Jest żonaty, ma troje dzieci.

ks. Wojciech Płoszek
Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages