Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Zmarł ks. Franciszek Czudek, wieloletni proboszcz z Mikołajek

2018-03-02 14:47:57 (ost. akt: 2018-03-02 15:01:13)

Autor zdjęcia: archiwum

W czwartek 1 marca po ciężkiej chorobie zmarł ks. Franciszek Czudek, wieloletni proboszcz parafii w Mikołajkach.

Ks. Franciszek Czudek urodził się 1 lutego 1942 r. W młodości pracował przez długie lata jako górnik. W wieku dojrzałym ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną jako magister teologii ewangelickiej. Ordynowany był 15 lipca 1990 r. Z dniem ordynacji został wikariuszem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach. Dnia 4 listopada 1990 r. - z udziałem biskupa Kościoła Janusza Narzyńskiego - odbyła się w Mikołajkach uroczystość położenia kamienia węgielnego pod Dom Parafialny.

Dnia 1 sierpnia 1993 r. ks. Franciszek Czudek został mianowany administratorem mikołajskiej parafii. Czasowo, do stycznia 1996 r., sprawował też administrację parafii w Rynie. W Mikołajkach dał się poznać jako energiczny i skuteczny budowniczy. W 1995 roku powstał Dom Opieki "Arka" w Mikołajkach, który zapewnia osobom w podeszłym wieku spędzenie godnej starości, w otoczeniu przyjaznych ludzi. Tu mogą liczyć na pielęgnację, opiekę lekarską, zabiegi rehabilitacyjne, zajęcia kulturalne i terapię zajęciową. Dzięki inicjatywie proboszcza z Mikołajek, w 2003 roku zaczął działać Dom Opieki "BETEZDA" w Ukcie. Z inicjatywy duchownego szybko wybudowano też nowe pomieszczenia dla Muzeum Reformacji w Mikołajkach.

Ks. Franciszek Czudek, wieloletni proboszcz w Mikołajkach, jako społecznik cieszył się w województwie warmińsko-mazurskiego sporym szacunkiem i zaufaniem. Otrzymał wiele listów gratulacyjnych, podziękowań oraz dyplomów od Wojewody, Marszałka Województwa, okolicznych starostów powiatowych i burmistrzów gmin. W roku 2005 Rada Miasta Mikołajki przyznała księdzu tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Mikołajki" za jego działalność charytatywną i ekumeniczną. W 2006 r. został uhonorowany nagrodą roku 2006 "Optimus Hominum" - za działalność humanitarną. W 2007 r. został laureatem nagrody ministra pracy i polityki społecznej " za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej".

Od stycznia 2008 r. ks. Franciszek Czudek przeszedł w stan spoczynku. Zmarł po długiej chorobie 1 marca 2018 r.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 5 marca o godz. 12.00 z kościoła ewangelickiego w Mikołajkach. Ks. Franciszek Czudek spocznie na cmentarzu w Mikołajkach pomiędzy swoimi podopiecznymi.

Wolą rodziny Zmarłego jest, aby zamiast kwiatów przekazać ofiarę na działalność ukochanego dzieła ks. Franciszka Czudka – Ewangelickiego Domu Opieki Arka w Mikołajkach. Numer konta: 86 9350 0001 0005 7798 2061 0001.
Puszki na ofiary będą również wyłożone przy wyjściu z kościoła.

ks. Wojciech Płoszek

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages