Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Społeczeństwo docenia ich pracę

2018-05-12 17:00:00 (ost. akt: 2018-05-12 17:12:39)
OSP Woźnice to najpopularniejsza drużyna A.D. 2018

OSP Woźnice to najpopularniejsza drużyna A.D. 2018

Autor zdjęcia: OSP Woźnice

NASZA AKCJA\\\ Rozstrzygnęliśmy konkurs na najpopularniejszą OSP w regionie. Najwięcej głosów uzyskali ochotnicy z Woźnic. Udało nam się zadać kilka pytań sekretarzowi tamtejszego OSP — Krystianowi Stykowskiemu. I pogratulować zwycięstwa.

— OSP Woźnice wygrało w naszym tegorocznym plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę regionie. Przede wszystkim gratulujemy!
— Naprawdę bardzo dziękujemy.

— Jaką siłą obecnie dysponujecie?
— Aktualnie w naszej jednostce jest dwudziestu dwóch czynnych ochotników, z czego dwie to kobiety.

— Pana zdaniem łatwo jest zmobilizować nowych, potencjalnych druhów?
— Do straży wstępują głównie ludzie ze względu na tradycje rodzinne (ojciec był, dziadek, to trzeba kontynuować). Nowych członków OSP pozyskać ciężko z tego względu, iż większość młodych ludzi wyjeżdża za granicę. Kolejnym powodem są szkolenia, które muszą przechodzić ochotnicy. One trwają nawet trzy miesiące i są dość intensywne. Większość potencjalnych nowych ochotników to odstrasza.

— Bierzecie udział w różnych akcjach, także w takich, o których pewnie chce się jak najszybciej zapomnieć... Jakie cechy charakteru powinien mieć strażak-ochotnik?
— Tak, bierzemy udział w wielu różnych działaniach (pożary traw, budynków, wypadki samochodowe czy inne miejscowe zagrożenia). Każda akcja jest inna. Tu nie ma rutyny. Cechy strażaka? Na pewno odwaga, siła, fizyczna jak i psychiczna, umiejętność pracy w zespole.

— A czy jest w Waszej pracy coś bardziej denerwującego niż... pożary traw?
— Pożary traw są uciążliwe. Takie akcje kończą się zazwyczaj po kilkunastu bądź kilkudziesięciu minutach, a koszty jakie ponosimy są bardzo wysokie. Większość tych pożarów spowodowane jest bezmyślnością ludzką.

— Co roku obchodzicie swoje święto. Czujecie się w pełni docenieni przez samorządy i społeczeństwo? W końcu strażacy wciąż budzą w Polakach najwięcej zaufania.
— W Dzień Strażaka spotykamy się wszyscy i świętujemy, to prawda. Społeczeństwo docenia naszą pracę. Widać to. Ludzie, którzy nie są związani z OSP bardzo często oferują nam pomoc, np. przy modernizacji remizy. Nasza lokalna społeczność jest wyjątkowa. A samorządy wspierają nas na tyle ile to możliwe. Wiadomo, są również inne inwestycje, lecz na wsparcie samorządów możemy liczyć.

Marek Szymański

W powiecie mrągowskim najwięcej głosów uzyskali strażacy z OSP Woźnice. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Sorkwit, a trzeci byli ochotnicy z Rybna.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages