Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Z Klubu Poezji do Ogródka

2018-05-25 13:57:41 (ost. akt: 2018-05-26 15:03:43)

Autor zdjęcia: MKP Mikołajki

W słoneczne sobotnie przedpołudnie 19 maja Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikołajkach zorganizowała członkom Mikołajskiego Klubu Poezji wyjazd do Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Już podczas jazdy autokarem uczestnicy wycieczki podziwiali piękne krajobrazy, które otaczały poetę, gdy tu mieszkał i były źródłem jego natchnienia.
Po dotarciu na miejsce urzekł wszystkich niewielki malowniczy domek poety położony nad brzegiem jeziora. Po chwili do przybyłych gości wyszedł przewodnik i zaprosił do chaty poety zasłużonego w walce o polskość Warmii i Mazur. Dom ten Michał Kajka sam sobie wybudował, mieszkał w nim i tworzył. Od 1972 roku jest on placówką państwową, a od 1969 roku mieści się w nim muzeum, które w 2014 roku przeszło gruntowy remont.

Ekspozycja zajmuje 4 izby, w których prócz starych, ludowych sprzętów i książek pokazano mazurskie publikacje, fotokopie listów Michała Kajki oraz rękopisy wierszy. Poza tym przypomniano jego udział w akcji plebiscytowej na mazurach: wiersze patriotyczne oraz wypowiedzi przynależności Mazur do Polski. Eksponowane są tam unikatowe egzemplarze gazet, przedwojennych i powojennych wydań utworów Kajki oraz prac o nim.

Przewodnik bardzo ciekawie i z pasją opowiadał o Michale Kajce, losach jego rodziny oraz o życiu Mazurów na przełomie XIX i XX wieku. Potem wszyscy udali się do dawnych pomieszczeń gospodarczych, które po remoncie stały się „salą kominkową”. Tam można było zrobić sobie herbatę lub kawę.
Następnie na placu przed domem poety rozpalono ognisko i członkowie Mikołajskiego Klubu Poezji czytali wiersze Michała Kajki oraz utwory innych twórców opiewające tego ludowego poetę.

Później goście z apetytem zjedli upieczone przez siebie kiełbaski.
Po uczcie ”dla ciała” czekała wszystkich jeszcze niespodzianka „dla ducha”. Przewodnik zaproponował pokaz multimedialny o gwarze mazurskiej. Bardzo rzeczowo i z dużą znajomością tematu opowiadał on o języku, jakim posługiwali się Mazurzy na przełomie wieków i ile tej gwary przetrwało do czasów współczesnych.

Na koniec został zorganizowany konkurs: kto najlepiej zrozumie gwarę mazurską? Wygrali wszyscy uczestnicy, ponieważ podczas słuchania nagrania opowieści gwarą mazurską, żywo reagowali na śmieszne sytuacje opisane w tej historii. Na ręce pani kierownik biblioteki została wręczona nagroda: płyta CD z wierszami Michała Kajki.

Dzień minął w przyjemnej i serdecznej atmosferze. Wszyscy świetnie się bawili i już szykują się na kolejną wycieczkę, na którą zaprasza
Katarzyna Włodarska
z Mikołajskiego Klubu Poezji


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages