Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Święto muzyki gospel w Mikołajkach

2018-06-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-07 04:34:57)

Autor zdjęcia: Artur Brzozowski

KULTURA\\\ Mikołajki słyną z przystani, żeglarskiej wioski oraz tradycji grania i śpiewania szant. W miniony weekend miejscowość ta stała się prawdziwą ostoją muzyki gospel. Okazało się, że ten nurt łączy chrześcijan oraz rożne pokolenia.

Od 30 maja do 2 czerwca w Mikołajkach odbywały się warsztaty gospel uwieńczone wspólnym koncertem w tamtejszym amfiteatrze. W organizowaniu imprezy połączyli swe siły sponsorzy, przedstawiciele władz oraz rożnych kościołów. Między innymi burmistrz gminy Mikołajki Piotr Jakubowski, Sylwia Gajkowska, przedstawiciele parafii: Augsbursko – Ewangelickiej, Matki Bożej Różańcowej, Zboru Zielonoświątkowego, Świętego Mikołaja oraz UMiG i CK Kłobuk.

Gwiazdą koncertu i prowadzącymi warsztaty był chór TGD (Trzecia Godzina Dnia). Ta grupa wokalna jest najbardziej znanym i popularnym przedstawicielem tego rodzaju muzyki w polskim wydaniu. Koncertuje już od 1982 roku w kraju i za granicą. Zespół nagrał i wydał jedenaście płyt w nurcie pop – gospel, a ich pieśni śpiewane są niemal na każdym chrześcijańskim zgromadzeniu. Koncerty TGD można zobaczyć w telewizji oraz usłyszeć w radio. Chór współpracuje między innymi z Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Natalią Niemen, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono. W ostatnim czasie na łonie chóru powstał zespół Małe TGD, którego wielu słuchaczy zna z teledysku do piosenki „Góry do góry”. Obecnie dyrygentem grupy jest Piotr Nazaruk. Członkowie chóru mówią o sobie, że są nie tylko zespołem, ale też wspólnotą chrześcijan rożnych wyznań, a śpiewane przez nich pieśni są formą modlitwy.

W Mikołajkach przez dwa dni odbywały się warsztaty zorganizowane dla dwóch grup. Zajęcia odbywały się w CK Kłobuk. Dorosłych w arkana muzyki gospel wprowadzał Piotr Nazaruk i Kamila Pałasz. Z dziećmi pracowała Monika Wydrzyńska oraz Piotr Kuchcik. Najmłodsze pokolenie rozpoczęło sobotni koncert galowy, do których dołączyli później starsi. Na deskach mikołajskiego amfiteatru oprócz zespołu TGD występowali uczestnicy warsztatów z Mikołajek, Giżycka, Mrągowa, a nawet z Łodzi. Widownia zapełniła się gośćmi, którzy aktywnie włączyli się we wspólne śpiewanie prezentowanych utworów. Spotkanie było chrześcijańskim świętem muzyki, podczas którego wspólnie chwalono Boga. Można powiedzieć, że Mikołajki stoją nie tylko żeglarstwem, turystyką, ale ważne miejsce zajmuje tu estrada i nuty bliskie sercu wielu ludzi. Dziękujemy wszystkim organizatorom i sponsorom.

Agnieszka Beata Pacek

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages