Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

To będzie już 42. Rajd Kormoran

2018-06-19 18:00:00 (ost. akt: 2018-06-23 11:41:17)
Zbigniew Staniszewski w akcji

Zbigniew Staniszewski w akcji

Autor zdjęcia: Tomasz Filipiak

Niewiele wydarzeń sportowych w kraju może pochwalić się ponad 40-letnią historią. Rajd Kormoran ma swoje ważne miejsce w dziejach polskich rajdów i najdłuższą po Rajdzie Polski historię wśród krajowych imprez sportu samochodowego.

Zobacz także: UWAGA!!! Utrudnienia na trasie Rajdu Kormoran UWAGA!!! Utrudnienia na trasie Rajdu Kormoran WAŻNE\\\ Organizator 42. Rajdu Kormoran, Olsztyński Klub Rajdowy, informuje o czasowych utrudnieniach w ruchu na trasie odcinków specjalnych w niedzielę...
Rajd Kormoran przez lata przyciągał najlepszych w kraju zawodników na warmińskie i mazurskie szutry. Przed pięcioma laty powrócił do Mikołajek, malowniczego miasteczka znajdującego się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowości, która dwa razy w roku staje się stolicą rajdów szutrowych za sprawą Rajdu Kormoran i Rajdu Polski. To tutaj, na malowniczych odcinkach specjalnych, ścigają się mistrzowie szutru a do ubiegłego roku, ścigała się również światowa czołówka.

To na Kormoranie zdobywali rajdowe szlify m.in. Marian Bublewicz i Krzysztof Hołowczyc.

Ku pamięci
W połowie lat 80-tych pierwszoplanową postacią w polskim świecie motorsportu stał się Marian Bublewicz. Olsztynianin od urodzenia miał ogromny wpływ na rozwój rajdów samochodowych w regionie. Dla uczczenia pamięci tego znakomitego polskiego zawodnika Rajd Kormoran jest rozgrywany jako Memoriał Mariana Bublewicza.

Następcą „Bubla” został Krzysztof Hołowczyc. Nawet w trudnych dla siebie momentach nie wyobrażał sobie sezonu bez startu w tej imprezie. Od kilku lat popularny Hołek nie startuje już w Rajdzie Kormoran, co nie znaczy, że nie jest na nim obecny. Wciąż szybką „babcią” (jak pieszczotliwie nazywa Subaru Imprezę), jako samochód organizatora sprawdza i otwiera trasę dla zawodników, bardzo często dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami.

60 kilometrów ścigania
W najbliższy weekend (23-24 czerwca) rajdowcy znów zawitają do Mikołajek. Sobota to czas przeznaczony na wszelkie sprawy administracyjne, zapoznanie z trasą oraz badanie kontrolne. Wieczorem wszyscy pojawią się na Placu Wolności w Mikołajkach na uroczystej Ceremonii Startu, która nie będzie klasycznym przejazdem przez rampę. Organizator zadbał w najdrobniejszych szczegółach, aby nawet Ceremonia Startu była atrakcyjna dla przybyłych kibiców. Zawodnicy z klas AWD, RWD, FWD i Open będą losować swoje pozycje startowe. Ma to ogromne znaczenie na szutrowych nawierzchniach, ponieważ pierwsi zawodnicy „czyszczą” nawierzchnię z piasku i kamieni. Będzie to również doskonała okazja do spotkania z kierowcami i ich pilotami.

W niedzielę zawodnicy rozpoczną rywalizację o godz. 10:00 wyjazdem z Parku Serwisowego. Trasa 42. Rajdu Kormoran składa się z 9 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 60 kilometrów. Na zawodników czeka kwintesencja rajdów szutrowych: z jednej strony odcinki kręte, techniczne (OS Tałty) ale również szybkie (OS Baranowo), idealnie równe (OS Sady) i sprawdzające odwagę zawodników. Sportowe zmagania zakończą się na torze w Mikołajkach, gdzie o godz. 18:00 odbędzie się Ceremonia Mety.

Bezpieczna strefa kibica
Dla kibiców przygotowane zostały punkty widokowe, z których bezpiecznie można oglądać zmagania rajdowców. Odległości i czas na pokonanie trasy między odcinkami są tak dobrane, by kibice mogli obejrzeć rywalizację w różnych miejscach. Jak zawsze, prosimy o bezpieczne kibicowanie, byśmy wszyscy mogli cieszyć się z kolejnego, rajdowego święta na Mazurach.

Przez lata zmieniali się dyrektorzy Rajdu Kormoran, startujący zawodnicy i samochody oraz trasy. Rajd był świadkiem zmian pokoleniowych obserwujących go kibiców. Jednak dwie rzeczy pozostały niezmienne – pasja do motorsportu, dzielona zarówno przez organizatorów, zawodników jak i kibiców oraz unosząca się nad odcinkami chmura szutru. W tym roku również zapowiada się ciekawa rywalizacja i emocjonujące widowisko, co w połączeniu z niezwykłym klimatem urokliwych Mikołajek oraz z wakacyjną atmosferą, czyni drugą rundę cyklu Szuter Cup – Szutrowy Puchar wydarzeniem, na którym nie może zabraknąć prawdziwych rajdowych fanów.

Mapy, harmonogram i wszelkie szczegóły dostępne są na stronie www.rajdkormoran.eu oraz na naszej stronie www.mikolajki.wm.pl.
Widzimy się w Mikołajkach!

Olsztyński Klub Rajdowy

HARMONOGRAM RAJDU:
Sobota (23.06)
18:30 Koncert i Ceremonia startu

Niedziela (24.06)
10:18 OS 1 Tałty I
11:11 OS 2 Baranowo I
11:36 OS 3 Sady I
12:08 Serwis
13:01 OS 4 Tałty II
13:54 OS 5 Baranowo II
14:19 OS 6 Sady II
14:51 Serwis
15:54 OS 7 Baranowo III
16:19 OS 8 Sady III
16:45 Serwis
17:05 OS 9 Super Oes Mikołajki
18:00 Meta Rajdu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages