Piątek, 26 kwietnia 2019. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Dni Nowej Szansy w Mikołajkach

2018-11-13 17:00:00 (ost. akt: 2018-11-13 18:18:22)

Autor zdjęcia: z archiwum Sylwii Brzozowskiej

W sobotę 10 listopada w Domu Kultury Kłobuk w Mikołajkach odbyły się kolejne Dni Nowej Szansy. Organizatorami są wolontariusze programu „Coffee House” działający pod bacznym okiem lidera Dariusza Lenarczyka, z pasją oddającego się pracy.

Program „Coffee House” jest jednym z wielu zadań realizowanych przez stowarzyszenie, organizację pożytku publicznego i jednocześnie chrześcijańską misję społeczną „Teen Challenge” w Polsce. Obecnie działa ona w ponad 90 krajach na całym świecie i zajmuje się kompleksową pomocą na rzecz osób potrzebujących. Praca zaczyna się od fazy motywacyjnej poprzez terapię w ośrodkach i różnorodne działania na rzecz powrotu osób wykluczonych na łono społeczeństwa. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 40 punktów programu „Coffee House”. Nazwa powstała na podstawie skojarzeń i zastosowania pewnego rodzaju kontrastu. Jest ona nawiązaniem i polemiką do funkcjonujących już w Holandii miejsc, w których rozprowadzano narkotyki, pod szyldem: „Coffee Shop” - „Coffee House” ma wskazywać ciepłą atmosferę, powrotu do domu, wolności.

Czym są „Dni nowej szansy”, kto jest ich adresatem? Działacze programu kierują swe kroki do osób prosto z ulicy (street work), melin i miejsc, do których nawet służby ratownicze i społeczne nie chciałyby docierać. Podstawowym założeniem jest wyjście do ludzi uwikłanych w świat uzależnień i niesienie im pomocy, wzbudzenie w nich motywacji do podążania w kierunku zmian. Na spotkanie zapraszane są więc osoby zagrożone marginalizacją społeczną, które borykają się z problemem, jak również przedstawiciele urzędów, instytucji pomocowych. Wydarzenie odbywa się przy stolikach, gdzie można poczuć bliskość gości, nawiązać z nimi bezpośredni kontakt.

Artur Brzozowski pastor Zboru Zielonoświątkowego w Mikołajkach, przy którym otwarty jest punkt „Coffee House” podkreśla, że: „nieważne kim dana osoba jest teraz, ważne kim mogłaby się w przyszłości stać”. Relacjonując pracę wolontariuszy i lidera programu Dariusza Lenarczyka wskazuje na ich pasję, wytrwałość i cierpliwość, miłość do ludzi i wiarę, że pozytywna metamorfoza może w każdym nastąpić, choćby był on już skreślony przez społeczeństwo, opinię publiczną. „Dni nowej szansy” przeznaczone są dla osób, które chciałby spróbować i są zainteresowane trwałą zmianą w ich życiu. Wolontariusze pragną okazać wsparcie tym, którym brakuje już sił i możliwości. Pracownicy punktu nie ukrywają faktu, że głęboka wiara w Boga, czynnik religijny jest niezmiernie pomocny w wytrwaniu w trzeźwości i wstrzemięźliwości od zażywania środków psychoaktywnych.

Podczas spotkania swoje życiowe historie opowiedziały osoby znające temat „z własnego podwórka”. Przemawiali ludzie, którzy byli uzależnieni lub współuzależnieni z powodu nałogu członka rodziny. Te przejmujące relacje pokazywały, że trwałe zmiany są możliwe i nawet osoby będące alkoholikami przez kilkanaście lat mogą od wielu z powodzeniem trwać w trzeźwości. Uczestnikami spotkania były również rodzinny niegdyś rozdzielone przez nałóg, obecnie na nowo połączone. Podczas tegorocznych „Dni Nowej Szansy” przemawiał między innymi krajowy lider programu „Coffee House” Janek Jędrzejczak. Podkreślał on wagę pozyskiwania ludzi poprzez okazywanie im miłości i szacunku, nie traktowania ich z góry. Jego zdaniem dzięki właściwym działaniom w ramach programu, można pokazać ludziom, że nie są oni na straconej pozycji. Opowiedział również swoją historię. W czasie spotkania wystąpił zespół muzyczny, w którego skład weszli muzycy z Mikołajek i Mrągowa z zaprzyjaźnionych zborów zielonoświątkowych. Podczas tego wyjątkowego, chrześcijańskiego koncertu zorganizowanego za darmo, dla ludzi uzależnionych, uhonorowano człowieka w potrzebie, jego godność pomimo życia jakie prowadzi. Goście uczestniczący w spotkaniu stali się równymi sobie.

W codziennej pracy punktu „Coffee House” w Mikołajkach wolontariusze starają się pokazać uczestnikom, że nadal jest dla nich szansa, a potem poprzez różne działania krok po kroku poprowadzić ich w kierunku zmian. Choć regularne zajęcia w Domu Kultury KŁOBUK odbywają się raz w tygodniu (we wtorki), pracownicy programu poświęcają swój prywatny czas w większym wymiarze, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Traktują oni swoje działania jak most wybudowany pomiędzy ludźmi, który łączy potrzebujących z tymi, którzy mogą i chcą pomóc oraz okazać wsparcie.

Agnieszka Beata Pacek








Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages