Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Spotkali się przy grobie kolegi

2019-08-21 16:33:43 (ost. akt: 2019-08-21 16:37:20)

17 sierpnia 2002 roku w Mikołajkach funkcjonariusz Policji Marek Cekała został śmiertelnie postrzelony przez bandytów, w trakcie pościgu za sprawcami napadu.

Kilka razy w roku składają ślubowanie młodzi policjanci policjantki wstępującydo służby.

Słowa „……strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia ” wypowiadał każdy z funkcjonariuszy.

Wypowiedział je również Marek Cekała. Zginął, śmiertelnie postrzelony przez bandytów w trakcie pościgu za sprawcami napadu - 17 lat temu - 17 sierpnia 2002 roku w Mikołajkach.

21 sierpnia o godzinie 8.00 rodzina poległego funkcjonariusza wraz z policjantami spotkała się w mikołajskim kościele na mszy św. w jego intencji. Następnie, jak co roku przy pomniku upamiętniającym jego śmierć złożono kwiaty i zapalono znicze.

Służba w policji jest pracą dającą wiele satysfakcji, odpowiedzialną, prestiżową ale nie jest łatwa.

Każdego dnia wielu policjantów naraża swoje życie i zdrowie stojąc na straży bezpieczeństwa innych obywateli. To praca wymagająca kontroli nad emocjami, umiejętności obiektywnej oceny sytuacji i podejmowania błyskawicznych decyzji. Często jest to praca niebezpieczna.

Śmierć każdego funkcjonariusza jest olbrzymim ciosem dla całej policyjnej społeczności i nie ma takich słów, które wydają się odpowiednie w obliczu takiej tragedii nawet po kilkunastu latach. O tym, jak bardzo nasz zawód jest niebezpieczny często zastanawiamy się jednak dopiero stojąc nad grobem poległych w służbie kolegów, którzy utracili życie do końca wypełniając swoje obowiązki; kiedy spotkamy się z ich rodzinami w takich chwilach, jak ta i patrzymy na ból jaki ciągle towarzyszy im po utracie najbliższej osoby.

Dlatego też naszym obowiązkiem jest pamiętać o naszych zmarłych kolegach, o ich rodzinach, o konsekwencjach bycia funkcjonariuszem policji.

17 sierpnia 2002 roku Mikołajki. Marek Cekała jako policjant Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie, był oddelegowany do tej turystycznej miejscowości na tzw. sezon. Ten dzień nie różnił się od innych. Policjant, wieczorem odebrał zgłoszenie dotyczące awantury w jednym lokali znajdującym się przy moście drogowym. Gdy zauważył biegnących mężczyzn, ruszył za nimi w pościg. Jeden z nich strzelił w kierunku policjanta. Pocisk trafił w okolice serca Marka. Policjant zmarł.

Młodszy aspirant Marek Cekała - Referent Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w Policji rozpoczął 1 grudnia 1992 roku na stanowisko policjanta w Kompanii Prewencji KWP w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 roku został mianowany na stanowisku referenta w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie.

Bohaterski policjant pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i mianowany na stopień młodszego aspiranta.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages