Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Forum w cieniu protestów przeciwko S16

2019-10-07 11:00:00 (ost. akt: 2019-10-07 10:59:28)
Protestujący apelowali o szukanie innych rozwiązań dla przebiegu "szesnastki"

Protestujący apelowali o szukanie innych rozwiązań dla przebiegu "szesnastki"

Autor zdjęcia: archiwum Ratujmy Mazury

Nie takiego przebiegu VI Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego spodziewali się zaproszeni nie goście. W drodze do hotelu witały ich grupy protestujących mieszkańców Mazur. Rozdawano ulotki, rozmawiano z uczestnikami i przechodniami.

Na wieczornej wycieczce statkiem gościom forum towarzyszyły jachty i łodzie motorowe z plakatami akcji Ratujmy Mazury. Odczytywanie postulatów protestujących zagłuszała syrena statku wycieczkowego. – Dokładnie tak traktuje się głosy mieszkańców - mówią protestujący.

Warmińsko Mazurskie Forum Drogowe to cykliczna impreza skupiająca polityków, polskich i zagranicznych ekspertów drogownictwa, a także przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To jedna z największych imprez branżowych. Tegoroczna edycja odbywła się w Mikołajkach. - Nie mogło nas tu nie być. W jednym miejscu są osoby, które zadecydują, czy serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich zostanie na lata przekształcone w gigantyczny plac budowy, a potem trasę dla ponad siedmiu tysięcy tirów na dobę - mówi Jarek z Rynu, jeden z organizatorów akcji.

Protesty w cieniu wyboru wariantu

O tym, że jesteśmy w przededniu rekomendacji wariantu i złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, mówi się od wielu tygodni. Decyzja o rekomendacji wariantu podobno zapadła. - Jedyną rekomendacją GDDKiA powinno być stwierdzenie, że nie ma możliwości budowy drogi ekspresowej S16 przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Każdy z obecnie analizowanych trzech wariantów jest zły. Nie przyjmujemy też argumentu, że wykonano wielki wysiłek analizując w przeszłości czterdzieści jeden wariantów poprowadzenia tej drogi, gdyż zamiast szukać rozwiązań alternatywnych, wykraczających poza region, cały czas zastanawiamy się, w którym miejscu przeciąć krainę tysiąca jezior niszcząc bezpowrotnie coś, co istniało tu od tysięcy lat – mówi Piotr z Ratujmy Mazury. Mieszkańcy zebrali łącznie blisko czterdzieści tysięcy podpisów pod petycją do władz o zmianę przebiegu projektowanej trasy i uwzględnienie opinii społeczności lokalnej. Protest staje się coraz głośniejszy, kto był w tym roku w wakacje na Mazurach nie mógł nie dostrzec setek plakatów, które pojawiły się od Mrągowa po Ełk, gdzie przebiegać ma droga.

Apel mieszkańców do ekspertów i decydentów

Mieszkańcy wystąpili z apelem do uczestników Forum. Proszą w nim o wysiłek ekspertów i szukanie alternatywnych rozwiązań wykraczających poza region – chcą opracowania koncepcji transportu bezpiecznego dla środowiska i lokalnej społeczności Krainy Wielkich Jezior. - GDDKiA twierdzi, że korytarz transportowy na północy Polski jest potrzebny. Ale nie mówi jednego, że tranzyt przez Mazury ruszy dopiero jak S16 powstanie. Prognozy kilkukrotnego wzrostu obciążenia tej drogi biorą się właśnie stąd. Miejsce tej drogi jest na południe od Puszczy Piskiej, a nie w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich - wyjaśnia Karolina z Mikołajek.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Terminal #2805549 | 37.47.*.* 17 paź 2019 12:22

  Po zbudowaniu s16 zwiększy się kilkakrotnie ruch tirów przez gminę Piecki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bure; #2802728 | 77.115.*.* 10 paź 2019 20:00

  i tak Mazury mają najgorsze drogi w kraju to jeszcze jakaś grupa ekopajaców blokuje jedyną drogę która otworzy nam trochę okno na świat

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NMR #2802631 | 188.146.*.* 10 paź 2019 16:37

  Eeeee ekolodzy! Może wszyscy załóżmy skóry,zróbmy skansen z całych Mazur i niech cała Europa przyjeżdża koniami i niech nas oglada. Po co iść do przodu,przecież można się cofać,prawda?Niech tysiące tirów jeżeli ludziom pod oknami,przez nasze piękne mazurskie wioseczki,po co mają jechać jedną drogą,która w niczym i nikomu przeszkadzaç nie będzie.Wręcz ucywilizuje ten region zapomniany przez GDDKiA. A "ekolodzy"może zajeliby sie zwożeniem śmieci na teren Mazur i Polski. Czas pomyśleć o zachęcanie mieszkańców Mazur do wymiany pieców (śmieciuchów) na ekologiczne.Macie co robić,zostawcie budowę szesnastu w spokoju, nie wykluczajcie naszego regionu z zastoju komunikacyjnego. Lepiej popracujcie nad hasłem TIRY NA TORY .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzegorz #2801013 | 83.9.*.* 7 paź 2019 21:35

  Droga jest bardzo potrzebna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. orion #2801004 | 37.47.*.* 7 paź 2019 21:06

  Brawo Ratujmy mazury !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages