Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Rezerwat przyrody jezioro Łuknajno

Autor zdjęcia: UMiG Mikołajki

Jezioro Łuknajno zostało objęte ochroną już 24.07.1937 roku. W 1947 r. uznano Łuknajno za rezerwat ornitologiczny. W 1977 r. włączono rezerwat do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery pod egidą UNESCO.

Rezerwat ten o pow. 709,97 ha położony jest 5 km na wschód od Mikołajek. Ptaki rezerwatu to gatunki lęgowe oraz zatrzymujące się na przelotach i zimowaniu. Łuknajno jest największym skupiskiem łabędzia niemego w Polsce, liczącego w okresie przelotów do 2.500 ptaków.
Licznie występują tu łyski, perkozy: dwuczube, rdzawoszyje, zauszniki i perkozki, kaczki krzyżówki i rzadkie w Polsce hełmiatki.

W przybrzeżnych szuwarach i trzcinowiskach występują: wodnik, kokoszka wodna, kureczka nakrapiana, z czapli: bąk bączek i czapla siwa. Do rzadkich gatunków gnieżdżących się w trzcinach należy wąsatka. Nad jeziorem zobaczyć można polujące bieliki, rybołowy i kanie rdzawe. Z ssaków na uwagę zasługują rzęsorek rzeczek, karczownik ziemnowodny, norka amerykańska, jenot, dzik oraz przechodni łoś.

UWAGA: poruszanie się w rezerwacie jest dozwolone wyłącznie po wyznaczonej trasie. Wycieczki grupowe mogą zwiedzać rezerwat za zgodą dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego: tel. 89 742-14-05

Dojście lub dojazd rowerem z Mikołajek: prosto ul. Łabędzią przechodzącą w drogę gruntową do kanału łączącego jezioro Łuknajno z jeziorem Śniardwy. Trasa liczy około 5 km. Zobacz opis trasy: kliknij tutaj.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czesio #990958 | 84.39.*.* 16 lut 2013 17:09

  ekonomie z warszawy! Jezioro Łuknajno to nie tylko rezerwat ptaków ale także MATECZNIK RYB. Nie dziw się więc, że ryba bierze tam jak szalona :) Jednak nie powinieneś łowić ryb na tym zbiorniku! Rezerwat to rezerwat! Jak młoda dziewczyna. Patrzeć ale nie ruszać :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ekonom z Warszawy #191696 | 46.186.*.* 6 lut 2011 17:59

  piękne szczupaki i dwa lata temu i rok temu jesienią stamtąd wyciągałem, brały niemal na wszystko, chyba mają za mało pożywienia w jeziorku bo blaszka dotknęła niemal wody a już siedział szczupak na kotwicy. Z jednego przyjazdu z Warszawy wyciągałem nawet raz 31kg szczupaków !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages