Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Podziel się:

Podziel się:

Zapusty w bibliotece w Baranowie

W bibliotece publczno-szkolnej M i G Mikołajki filia w Baranowie odbyło się przedstawienie przygotowane przez dzieci z klasy III szkoły podstawowej Zespołu Szkół w Baranowie oraz panią Bogumiłę Gibowską .

Przedstawienie zostało przygotowane przez klasę w ramach promocji czytelnictwa jak i promowania tradycji ludowych . Uczniowie przedstawili "Zapusty" jest to czas po Nowym Roku zwany karnawałem , czyli czas świętowania , zabaw i balów . Jednym ze zwyczajów zapustnych był pochód wędrowców po domach przebierańców zwanych kolędnikami . Do dziś ten zwyczaj zachował się w niektórych regionach kraju .Kolędnicy przebierali się za trzech króli , pasterzy , diabły , anioły. Jeden z nich trzyma turonia , czyli osadzoną na kiju głowę rogatego zwierza . Turoń kłapie paszczą , tańczył , kłuł rogami . kolędnicy śpiewali zabawne przyśpiewki .Wszystkim bardzo się podobały przebrania małych aktorów . Dzieci były oglądane przez babcie i dziadków , który przyszli na przedstawienie. Wszyscy wspaniałe się bawili jak to w karnawale bywa .
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: alaji@vp.pl oraz opublikowany na portalu Mikołajki: Zapusty w bibliotece w Baranowie
Oceń artykuł:

(0)